Strona nie zostala znaleziona


Strona nie zostala znaleziona

Serwisy branzowe:

Serwisy http://www.lidex.com.pl/ partnerskie:

Dzienniki regionalne:

Kontakt:

Media Regionalne sp. z o. o. zastrzega, ze dalsze rozpowszechnianie materialow opublikowanych w portalu www.mmkrakow.pl jest zabronione bez zachowania warunkow korzystania tlumaczenia angielski z treści.

Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

http://www.mmkrakow.pl/rss/whereToPlay.xml

Wazne zmiany w ofercie bankow. Bedzie wiekszy wybor polis ubezpieczeniowych




1

Wybierz ikone w gornym pasku swojej przegladarki (z prawej strony).



2

Kliknij w USTAWIENIA.



3

Wybierz opcje:



i kliknij Wybierz strony.

4

Wpisz www.money.pl



5

Ustawileś Money.pl jako strone startowa!

http://www.money.pl/adrss/artykul,1752679.html#utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=rss

Informacje o deficycie wsparly zlotego


1

Wybierz ikone w gornym pasku strony internetowe firm transportowych href="http://www.youtube.com/watch?v=3ueQ_F4b4P8">http://www.youtube.com/watch?v=3ueQ_F4b4P8 swojej przegladarki (z prawej strony).



2

Kliknij w USTAWIENIA.



3

Wybierz opcje:

http://www.ecreo.eu/ src="http://static1.money.pl/i/startzmoney_chrome_img3.jpg" border="0" />

i kliknij Wybierz strony.



4

Wpisz www.money.pl



5

Ustawileś Money.pl jako strone startowa!

http://www.money.pl/adrss/artykul,1768292.html#utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=rss

Wiek emerytalny w Polsce. "Związkowcy zapominają o emeryturach częściowych"




1

Wybierz ikonę w górnym pasku swojej przeglądarki (z prawej strony).

skuteczna reklama cechy src="http://static1.money.pl/i/startzmoney_chrome_img1.jpg" border="0" />

2

Kliknij w USTAWIENIA.



3

Wybierz opcję:



i kliknij Wybierz strony.

4

Wpisz www.money.pl



5

Ustawiłeś Money.pl jako stronę startową!

http://www.money.pl/adrss/artykul,1699510.html#utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=rss

Rynny plastikowe i rynny stalowe. Jak je kupować?




Autor: Ruukki

Najbardziej popularne są rynny plastikowe i rynny stalowe. Niezbyt skomplikowaną konstrukcję bez trudu można złożyć samodzielnie

System rynnowy

W jego skład wchodzą rynny i rury spustowe, a także sztucery (połączenie rynny i rury spustowej), kolana, wylewki, narożniki oraz akcesoria montażowe – denka, haki (rynajzy), obejmy, złączki, uszczelki. Producenci mają w swojej ofercie wszystkie te elementy. Kłopotliwe może być kupno niestandardowych narożników – o kącie innym niż 90o, które będą potrzebne na przykład na dachu wielokątnego wykuszu. Warto sprawdzić, jak skalkulowane są ceny całego systemu. Bywa, że rynny i rury spustowe są tanie, ale elementy uzupełniające bardzo drogie. Może być też tak, że niektóre elementy są złożone z kilku mniejszych i za każdy trzeba zapłacić osobno. Na rynku znajdziesz rynny o przekroju półokrągłym, kwadratowym, prostokątnym, a nawet wyprofilowane w kształt gzymsu. Najpopularniejsze są systemy orynnowania, w których rynny i rury spustowe kupuje się w odcinkach, a potem na dachu składa się cały układ. Można też kupić systemy ciągnione (z aluminium). Tu rynny produkuje się na placu budowy – wyciąga z maszyny na odpowiedni wymiar.

WAŻNE

Dobierz rozmiar rynien

Żeby odpowiednio dobrać wielkość i deski elewacyjne ocieplenie liczbę rynien oraz rur spustowych, musisz najpierw zmierzyć odległości na dachu i określić efektywną powierzchnię dachu (EPD). Wzór do jej obliczania to: (1/2H + W).L, gdzie H oznacza wysokość połaci dachu mierzoną w pionie, W – odległość od narożnika do kalenicy mierzoną w poziomie, czyli będącą rzutem poziomym długości krokwi, a L to długość dachu. Do dachów o powierzchni mniejszej niż 50 m2 należy wybrać rynny o średnicy 100 mm i rury spustowe 75-80 mm. Na dachu 50-100 m2 stosuje http://inwestycje.pl/budownictwo się rynny o średnicy 125 mm i rury 90 mm. Wielkie dachy (ponad 100 m2) wymagają odwodnienia rynnami o średnicy deski tarasowe co ile legary 150 lub 190 mm oraz rurami spustowymi 110-120 mm. Gdy dach jest bardzo stromy, wskazane wymiary należy odpowiednio powiększyć. Należy pamiętać, że jedną rurą można odprowadzać wodę z okapu o długości do 12 m.

Rynny plastikowe

Wykonywane z PCW. Ich trwałość określa się na 50 lat. Elementy systemu można kleić i łączyć na wcisk lub mocować ze sobą złączkami. Należy pamiętać, że tworzywa sztuczne pod w pływem bardzo wysokiej temperatury ulegają rozszerzeniu, a podczas mrozu się kurczą. System musi być zwymiarowany z niewielkim luzem, aby nie montować go zbyt sztywno, bo latem może popękać. Wadą PCW jest to, że sztywnieje na mrozie. Dlatego zaleganie zimą w rynnach zlodzonego śniegu może doprowadzić do ich pokruszenia.

Rynny stalowe

Systemy z ocynkowanej blachy stalowej powleczonej obustronnie warstwą polimerową są znacznie trwalsze. Trzeba zwracać uwagę na grubość stali (0,5-0,7 mm) i warstw powłokowych. Im będą grubsze, tym lepiej. Producenci stosują różne powłoki ochronne. Najtańsze są plastisolowe i poliuretanowe (Pural). Za najtrwalsze uważa się powłoki typu Prelaq lub Hard Coat. Systemy stalowe charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną i odpornością na czynniki atmosferyczne. Powinny wytrzymać nawet 100 lat. Ale są też 20-30% droższe od plastikowych. Elementy ze stali łączy się spoiwem dekarskim, uszczelniaczem lub złączkami uszczelkowymi. Systemy stalowe ma w ofercie wielu producentów blachodachówek, więc rynny i rury spustowe można kupić w tym samym kolorze co pokrycie dachu.

Rynny aluminiowe

Podobnie jak stalowa, blacha aluminiowa o grubości 1-1,5 mm jest powlekana warstwą polimerową. Aluminium jest odporne na korozję, więc nawet w miejscu niewielkiego uszkodzenia powłoki pokryje się naturalną patyną. Trwałość systemów aluminiowych określa się na 100-120 lat. Takie orynnowanie jest mniej w ięcej 75% droższe od plastikowego. Drogi jest także montaż, gdyż wymaga fachowych ekip. Systemy najczęściej się nituje i klei.

Rynny tytanowo-cynkowe

Blacha cynkowo-tytanowa to równie kosztowne rozwiązanie jak aluminium. Materiałem jest bardzo trwała blacha ze stopu cynku z niewielką domieszką tytanu i miedzi. Cynk-tytan samoistnie pokrywa się patyną, która stanowi warstwę ochronną, w ięc takie orynnowanie wytrzyma nawet 120 lat. Solidna blacha o grubości 0,7-0,8 mm jest wytrzymała mechanicznie. Orynnowanie montuje się, stosując uszczelniacze dekarskie, złączki z uszczelkami lub lutując. To zadanie dla specjalistów.

http://muratordom.pl/budowa/dachy-i-stropy/rynny-plastikowe-i-rynny-stalowe-jak-je-kupowac,17_13047.html

POGODA W WARSZAWIE [prognoza pogody]




fcmt

Komentarzy 1, Dodane 2014-10-15 18.59

Komentarz do wpisu: Raper Tomasz Chada jest (...)

Mam pomagać policji, która nie zapewnia mi ochrony?? Gdzie są patrole policji kiedy są potrzebne?

won

Komentarzy http://szynalski.com/ 1, Dodane 2014-10-15 17.23

Komentarz do wpisu: Raper Tomasz Chada jest (...)

Napadł i pobił. Powinien siedzieć i tłumaczenia ustne upuścić mydełko po pryszicem...

http://www.mmwarszawa.pl/458121/pogoda-w-warszawie-prognoza-pogody

Sprzedaż samochodu w systemie VAT-marża




Spółka powinna dokonać sprzedaży w systemie VAT-marża, ponieważ samochód nabyto http://www.helpbuildweb.com/content-www-google-t%C5%82umacz jako towar używany, a dostawa była opodatkowana w systemie VAT-marża. Natomiast skoro podstawa opodatkowania (marża) wyniesie 0,00 zł, to i podatek VAT należny wyniesie 0,00 zł. Takie stanowisko potwierdza Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 3 czerwca 2014 r., sygn. ILPP2/443-243/14-4/MR.

Wyjaśnijmy, że dla potrzeb stosowania szczególnej procedury VAT-marża w zakresie dostawy towarów używanych ustawodawca w art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT określił, że przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112), (PKWiU 24.41.10.0, 24.41.20.0, ex 24.41.30.0, ex 32.12.11.0, ex 32.12.12.0 i 38.11.58.0).

W przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwota nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Przez kwotę sprzedaży rozumie się całkowitą kwotę, którą podatnik otrzymał lub ma otrzymać z tytułu dostawy towarów od nabywcy lub osoby trzeciej, wliczając w to otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty bezpośrednio związane z tą dostawą, podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze oraz koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, którymi podatnik obciąża nabywcę, z wyłączeniem kwot, o których mowa w art. 29a ust. 7 ustawy o VAT.

Opodatkowanie marży - VAT 2014 r.



Natomiast podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot:

- stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;

- udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży;

- otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków tłumacz rumuńskiego poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.

Faktura VAT marża

Przez kwotę nabycia rozumie się wszystkie składniki wynagrodzenia, które dostawca towarów otrzymał lub ma otrzymać od podatnika.

Ponadto opodatkowanie w systemie marży jest ograniczone do pewnej kategorii towarów używanych, oraz istotne jest przy tym, od kogo towary używane zostały nabyte.

http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat-akcyza/700885,Sprzedaz-samochodu-w-systemie-VATmarza.html

Mazowsze krytycznie o planie zmian w janosikowym. Szykują swój projekt




Przygotowany przez resort finansów projekt zmian w przepisach o janosikowym jest połowiczny i nie rozwiąże problemów Mazowsza - ocenili we wtorek przedstawiciele samorządu województwa. Zapowiedzieli alternatywę.

- Propozycja Ministerstwa Finansów jest połowiczną, w dalszym ciągu będziemy mieli niedobór (środków) na realizację własnych zadań - wytykał skarbnik Urzędu Województwa Mazowieckiego Marek Miesztalski na wtorkowej konferencji prasowej.

Ulga mniejsza niż dziura w budżecie

Jego zdaniem proponowana przez MF zmiana oznaczałaby ulgę dla województwa w wysokości około 100 mln zł. Tymczasem tylko w tym roku dziura budżetowa Mazowsza spowodowana niedoborem wpływów podatkowych, przy jednoczesnym obciążeniu janosikowym, wynosi około 250 mln zł.

Tymczasowość rozwiązań

Obecny na konferencji prof. Hubert Izdebski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego zwrócił uwagę, że proponowane w projekcie rozwiązania mają być tymczasowe - miałyby obowiązywać tylko w latach 2015-16.

"Naprawić błędy"

Z kolei marszałek województwa Adam Struzik poinformował, że z inicjatywy władz regionu kończą się prace nad alternatywnym wobec propozycji MF projektem zmian w ustawie o dochodach samorządu terytorialnego. Jego zdaniem ta propozycja w pełni zrealizuje wytyczne Trybunału Konstytucyjnego dot. janosikowego.

- Tak staraliśmy się zbudować ten system, aby w ciągu najbliższych trzech lat, przy współudziale strony rządowej i pieniędzy z budżetu państwa, naprawić w miarę elastycznie te błędy, które do tej pory w systemie funkcjonowały, i które wytknął Trybunał Konstytucyjny - opisywał Struzik.

Według niego propozycja samorządu jest "bardziej dojrzała i bardziej stabilna" niż projekt MF.

Dodał, że planowane są rozmowy z posłami, by wnieśli do Sejmu przygotowany przez samorząd projekt. - Liczę na to, że zgromadzimy odpowiednią liczbę podpisów i grupa posłów złoży projekt do laski marszałkowskiej - powiedział.

Propozycje ministerstwa i Mazowsza

Przygotowany przez MF projekt zakłada, że janosikowe płacone przez województwo nie będzie większe niż 35 proc. dochodów podatkowych tego województwa. Podstawą do wyliczenia wpłat byłyby, jak obecnie, dochody sprzed dwóch lat.

Projekt przewiduje też możliwość obniżenia wpłat województw w trakcie roku budżetowego, w przypadku obniżonych dochodów podatkowych regionu - ulga przysługiwałaby, gdyby były one niższe o więcej niż 10 proc. od osiągniętych w drugim półroczu roku poprzedzającego i pierwszym półroczu danego roku.

MF proponuje też zmianę wskaźników dochodów podatkowych na mieszkańca województwa, od których zależy obowiązek płacenia janosikowego. Zmiany obowiązywałyby w latach 2015-16; w tym czasie miałyby powstać rozwiązania systemowe dotyczące poza województwami, także gmin i powiatów.

W maju wiceminister finansów Hanna Majszczyk deklarowała, że Ministerstwo Finansów liczy, że zmiana przepisów o janosikowym zostanie uchwalona jesienią.

Natomiast przygotowana przez samorząd zmiana przewiduje docelowe rozwiązanie, w którym lata 2015-2017 byłyby objęte przepisami przejściowymi. W latach tych subwencja ogólna dla województw byłaby złożona z trzech części: wyrównawczej, regionalnej i korygującej (ma wyrównać straty samorządom otrzymującym janosikowe). Janosikowe płacone przez województwa nie byłoby większe niż 25 proc. dochodów podatkowych.

Projekt zakłada odejście od równych miesięcznych rat na rzecz systemu zaliczek rozliczanych po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego.

Województwo chce, by wskaźniki dochodów podatkowych na mieszkańca województwa były korygowane o dochody z tytułu części wyrównawczej subwencji ogólnej. Ponadto janosikowe nie byłoby traktowane jako wydatek bieżący, ale korekta dochodów samorządu.

Powstać miałby Wojewódzki Fundusz Solidarnościowy, będący w gestii Ministra Administracji i Cyfryzacji, ale rozdzielany po uzgodnieniu z reprezentacją samorządów. Pieniądze na ten fundusz stanowiłyby 5 proc. wpłat janosikowego i pokrywałyby ujemną różnicę między sumą faktycznie wpłat a częścią regionalną subwencji ogólnej.

Zgodnie z propozycją Mazowsza w 2015 r. województwo miałoby do zapłaty 251 mln zł wobec translax.eu 372 mln zł wynikających z projektu MF. Brak zmiany skutkowałby obowiązkiem zapłaty przez Mazowsze 502 mln zł.

TK o janosikowym

W marcu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o janosikowym dotyczące województw samorządowych są niezgodne z konstytucją. Zgodnie z wyrokiem przestaną one jednak obowiązywać dopiero po 18 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia. Resort finansów uważa, że do czasu zmiany prawa woj. mazowieckie powinno wywiązywać się ze swoich obowiązków i płacić janosikowe.

Pożyczka dla Mazowsza

W połowie czerwca br. resort finansów poinformował, że woj. mazowieckie otrzyma ponad 246 mln zł pożyczki z budżetu. Ma być ona oprocentowana w wysokości 3 proc. w skali roku.

Na spłatę pożyczki samorząd będzie miał czas do 2039 r., z pięcioletnim okresem karencji. Pod koniec kwietnia sejmik województwa mazowieckiego podjął uchwałę w sprawie wystąpienia do resortu finansów o długoterminowe pożyczki: 246 mln zł i 153 mln zł. Mają być one przeznaczone na finansowanie planowanego deficytu budżetowego woj. mazowieckiego w roku 2014. W maju Struzik http://www.freetranslation.paralink.com/ wystosował pismo do ministra finansów z prośbą o to, by pożyczka była nieoprocentowana.

Struzik powiedział we wtorek dziennikarzom, że dostał list z Ministerstwa Finansów, w którym resort podtrzymuje propozycję oprocentowania pożyczki w wysokości 3 proc.

Wskazał, że z informacji MF wynika, że druga pożyczka, jeżeli zostanie udzielona, to dopiero w czwartym kwartale. Marszałek Struzik poinformował, że obecnie zaległości janosikowego wobec budżetu wynoszą ok. 230 mln zł.

Marszałek Struzik o janosikowymTVN24

PAP/mz

KNF: Zyski ubezpieczycieli powyżej planów w I kw., składki - poniżej




Warszawa, 24.07.2014 (ISBnews) - Zarówno ubezpieczyciele życiowi, jak i majątkowi zrealizowali z nadwyżką swoje plany w zakresie zysku netto w I kw. tego roku, ale ich składka przypisana brutto była nieco niższa od założonej, wynika z raportu Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

"Porównując wyniki sektora ubezpieczeń w I kwartale 2014 r. z planami finansowymi zakładów za ten okres należy wskazać, że - z perspektywy sektora ubezpieczeń ogółem - osiągnięte pozycje finansowe są zbieżne z zaplanowanymi i w większości analizowanych pozycji finansowych różnice nie przekraczają 10%" - czytamy w "Raporcie o stanie sektora ubezpieczeń po I kwartale 2014 roku".

Największe rozbieżności występują w przypadku pozycji wyników z działalności zakładów ubezpieczeń działu II, podkreśla KNF.

Zysk netto w dziale I (ubezpieczenia na życie) wyniósł 0,63 mld zł (wzrost o 1,83% r/r), co oznacza 107,16% planu, natomiast w dziale II (ubezpieczenia osobowe i majątkowe) sięgnął 0,55 mld zł (spadek o biuro tłumaczeń 27,37% r/r), tj. 130,76% planu, podała Komisja.

Składki przypisane brutto zebrane przez ubezpieczycieli życiowych wyniosły 6,93 mld zł, tj. 97,48% ich planów; w przypadku działu II firmy zebrały 98,21% planowanej składki, tj. 7,04 mld zł.

"W portfelu ubezpieczeń bezpośrednich działu I dominowały, po raz pierwszy od 2007 r., ubezpieczenia grupy 3 (ubezpieczenia na życie związane z UFK), ze składką równą 3,06 mld zł, stanowią one 44,14% łącznej składki przypisanej brutto z ubezpieczeń bezpośrednich zakładów działu I (wzrost o 7,72 pkt. proc). W grupie tej zanotowano wzrost składki przypisanej brutto o 0,12 mld zł" - czytamy w raporcie.

W dziale II najwyższy wzrost składki przypisanej brutto zanotowano w ubezpieczeniach pozostałych szkód rzeczowych (grupa 9), gdzie wynosił on 0,09 mld zł oraz w ubezpieczeniach różnych ryzyk finansowych (grupa 16) o 0,06 mld zł, podała także Komisja.

Wynik techniczny w obu przypadkach był wyższy od planowanego - w dziale I sięgnął 0,78 mld zł (110,58% planu), a w dziale II - 0,50 mld zł (160,20% planu).

Odszkodowania i świadczenia wypłacone brutto w przypadku ubezpieczeń na życie wyniosły w I kw. br. 5,80 mld zł, tj. 100,71% założonych planów, natomiast w przypadku ubezpieczeń osobowych i majątkowych - 3,37 mld zł, tj. 99,42% planowanej kwoty.

(ISBnews)

http://banki.wp.pl/kat,1040357,title,KNF-Zyski-ubezpieczycieli-powyzej-planow-w-I-kw-skladki-ponizej,wid,16776826,wiadomosc.html

Poznać treść to nie oznacza znaleźć intencję pisarza


Pojąć treść to nie znaczy wyszukać intencję autora, tu protest w obliczu hermeneutyki roman­tycznej,,, jest w największym stopniu prężny; pod tym względem ideał „kongenialności" odegrał opłakaną rolę. Kultowe wydaje się credo, jakie prawdopodobnie wyprzedziło jeszcze ro­mantyków, bowiem cytuje je Kant: zrozumieć autora le­piej niż on się sam jeden rozumiał. Rozziew sensu oraz in­tencji kreuje sytuację na wskroś swoistą, utraci­liśmy „ pomoc " zamiarów autora, jaka w wielu wypadkach nie jest mnie znamienita, tudzież w najlepszym razie ma możliwość być odtworzona dopiero na podstawie tekstu.

Jak twierdzi Gadamer, gdyby dla zrozumienia wiersza wystarczyło zrozumieć jego autora, równie dobrze ja samodzielnie sprostałabym skreślić ten utwór poetycki. Przekroczenie; zamysłów poprzez sens oznacza jednak, że rozumie­nie porusza się w przestrzeni nie psychologicz­nej, oraz semantycznej, którą zakreślił wpis odci­nając się od planów pomyślanej. Jak również w tej powierzchni sensu interpretacja ma sformować hipotezę sensu, po­stawić na swoją wiarygodność jak również poświadczyć włas­ne widoki za pomocą metod krytycz­nych. Przymus uformowania sensu, postawienia na sens, zgody zakładu wedle zaleceń lo­giki prawdopodobieństwa wydaje się przeciwwagą tego, co można by nazwać niemotą tekstu. Dokładnie tak samo rzecz się ma ze zrozumieniem tekstu w elemencie jego odniesień. Ważność tekstu nie znaj­duje się poza nim, po stronie domniemanej intencji autora, lecz przed -nim, po stronie nie-ostensywnych odniesień, po stronie świata, który nam zapoczątkowuje. Ma ­my poznać nie oryginalną sytuację artykulacji, lecz to, co w nie-ostensywnych odniesieniach tekstu celuje w świat, ku któremu eksploduje zarówno sytuacja czytelnika, jak i autora. Nie idzie absolutnie o to, żeby interpretacja wskrzesiło autora czy wręcz jego sy­tuację; zwraca się ono ku pewnemu światu propo­nowanemu, otwartemu przez odniesienia tekstu.

Zrozumieć treść to iść za ruchem sensu prowadzą­cego od tego, co tekst mówi, w tym celu, o czym mówi. Wydostaję się poza moją sytuację czytelnika oraz poza sytuację autora ku możliwym sposobom istnienia w świecie, które tekst otworzył mnie i odsłonił; Gada­mer nazywa to „zbieżnością horyzontów" w rozu­mieniu historycznym. To spotkanie z tekstem jest nieintersubiektywne tudzież niedialogowe, dzieje się tam, gdzie nie posiada w tym momencie tekstu ani mnie, w przestrzeni na­kierowanej ku horyzontowi świata, gdzie zostaje przekroczona każda z tych dwóch pozycji Jeżeli już zatem za­chowujemy język hermeneutyki romantycznej, mó­wiąc o pokonaniu odległości, o ,,uczynieniu włas­nym" - o przywłaszczeniu - Aneignen - tego co inne, obce, musimy wpisać istotną poprawkę: czynimy własnym, przywłaszczamy sobie nie obce przejście, odległą intencję, niegdysiejszą kondycję, bo ponadzdarzeniowy wydźwięk i horyzont świata, do jakiego tenże sens nas odsyła. Modelem tego przy­właszczenia sensu a także nawiązania nie jest w żadnym wypadku konwergencja świadomości we wczuwaniu się czy współ-odczuwaniu ani w pewnych przypadkach intersubiektywności. Stawanie się w mowie sensu jak również od­niesienia tekstu to nie tyle rozpoznawanie Drugiego, co stawanie się świata w mowie.